شنبه 23 اردیبهشت 1396 @ 14:29

منارجنبان اصفهان بقعه ‏ای برمزارشیخ عبدالله

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران


منارجنبان اصفهان؛ در حقیقت بقعه ‏ای است که بر مزار شیخی زاهد و عابد به نام عمو عبدالله که در ذیحجه سال 716 هجری قمری وفات یافته، ساخته شده است.

این بنا در آغاز، تنها ایوانی بوده که بعدها دو مناره معروف را به ساختمان آن افزوده ‏اند. منارجنبان بر سر راه اصفهان به نجف آباد در روستایی به نام کاردالان قرار دارد.

منار جنبان اصفهان

هر یک از دو مناره این بنا 17 متر بلندی دارد و ارتفاع بنا 10 متر است. شهرت منارجنبان اصفهان از دیرباز به این خاطر بوده است که هر گاه یکی از مناره‏های طرفین ایوان بنا را می ‏جنبانده ‏اند، این حرکت به مناره دیگر هم منتقل می ‏شده است. این حرکت و انتقال آن به مناره دیگر از دیرباز تعجب بسیاری از مردم و بازدیدکنندگان آن را بر می ‏انگیخته است.

صاحبنظران بر این باورند که چنین شکل و مناره ای طبیعتا باعث حرکت مزبور خواهد شد و اگر در اینجا بسیار چشمگیر است به دلیل باریکی و سبکی این مناره ها می باشد. جهانگردان به مناره ‏ها و ساختمان هایی که به همین طریق می ‏جنبیده ‏اند در نقاط دیگر جهان اشاره کرده ‏اند.

منار جنبان اصفهان

کاشی های لاجوردی و فیروزه‏ای زینت بخش این بناست و بر روی مزار نیز قطعه سنگی مرمری وجود دارد که سوره یس از قرآن کریم حاشیه آن را زینت داده است. کتیبه ‏های دیگری نیز در این آرامگاه وجود دارد که از آن جمله آنوبانینی میتواند به کتیبه‏ ای بر سنگ مرمر بالای سنگ اصلی که از عمو عبدالله به عنوان یک مرد پرهیزگار و زاهد نام می ‏برد؛ اشاره کنددور دنیا با یک کلیک

  • آبشار سمیرم ، عروس زیبای زاگرس
  • با تالاب زیبای انزلی آشنا شویم!!!
  • دانستنی هایی راجع به اصفهان !
  • مکان های دیدنی شهر های مشهد، شیراز و ....


مطالب دیگر
پیروبیوتیک ها و پروبیوتیک و سلامت در جمعیت سالخورده
تحلیل عددی اثر عمق حفاری و شعاع تونل بر پایداریت ونل های مناطق لرزه خیز به روش المان محدود، مطالعه موردی: تونل سازی در کیلومتر 3 سد کرج
سنجش و تحلیل توانمندی تکنولوژیک بر اساس مدل سطوح توانمندی تکنوژی در گروه مجتمع کارخانجات سهند ایران
تولید نانوپودرهای نقاط کوانتومی سولفید روی و سولفید کادمیم آلائیده با اربیوم وبررسی خواص نوری وکاربردهای آنها
مطالعه کاهش آرد ماهی در جیره غذایی ماهی قزل آلای رنگین کمان (oncorhynchus mykiss) با استفاده از درصدهای مختلف پودر اصلاح شده سویا (HP310)
ارزیابی خواص سایشی و ضربه ای گلوله های مورد استفاده در صنایع مس
بررسی ریسک تصادف حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک
Density Functional Theory studies of Pyrazolone derivatives
معرفی گونه Discocyclina javana در رسوبات کربناته سازند زیارت، زون البرز غربی، ایران
بررسی نظام مالکیت فکری ایران
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.