شنبه 23 اردیبهشت 1396 @ 18:29

میدان امام درخشنده ترین نگین عصر صفوی

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران


میدان امام درشهر اصفهان ،میدان امام حسین،خیابان سپاه واقع شده است.این میدان در سال 11 هجری قمری (دوره شاه عباس اول) تاسیس شده است.طول تقریبی این میدان 507 متر و عرض 158 متر می باشد.

 

 

میدان امام

 

 

سه بنای مسجد امام ، مسجد شیخ لطف الله و سر در بازار قیصریه با طاقهای متحدالشکل به هم مربوط شده اند این میدان محل انجام مسابقات و بازی های معمول آن عصر (چوگان، قاپوق اندازی) بوده و سان و رژه سربازان بوده است. غرفه های دو اشکوبه محل داد و ستد و تجارت بوده دور تا دور این میدان را احاطه کرده است.

 

چهار طرف میدان چهار بازار قرار گرفته که به وسیله مغازه های داخل میدان به میدان مربوط می شوند

 

 

قسمتهای دیدنی میدان عبارت است از:

 

چهار بنای معروف مسجد امام

 

مسجد شیخ لطف الله

 

عمارت عالی قاپو

 

سر در بازار قیصریه

 

دو دروازه سنگی چوگان در شمال و جنوب میدان

 

 

میدان امام

 

 

با انتخاب اصفهان به پایتختی و گسترش شهر به طرف جنوب، میدان عظیم امام با طول تقریبی 507 و عرض 158 متر در شرق گردشگاه چهارباغ به عنوان یکی از ویژگی های عصر صفوی مطرح گردید. در طراحی شهری این میدان به عنوان عضو اصلی گسترش شهر مورد توجه قرار می گیرد و تا مدتها بعد از بزرگترین و زیباترین میدان های جهان نامیده می شود.

 

 

میدان امام به جای میدان کوچکی که از دوران تیموریان باقی مانده بود احداث گردید. به هنگامی که دو مسجد امام و شیخ لطف الله و سردر بازار قیصریه ساخته شد این 3 بنا با طاقهای متحدالشکل به هم مربوط شدند و با پایان یافتن میدان و خاتمه تزئینات، کف آن شن ریزی و مسطح شد.

 

 

از این زمان بود که میدان برای انجام مسابقات و بازی های معمول آن عصر مانند چوگان و قاپوق اندازی مورد استفاده قرار می گرفت و سان و رژه سربازان و سپاهیان نیز در همین محل انجام می شد. دو ستون سنگی که در جلو مسجد امام واقع شده و قرینه آنها نیز روبروی بازار قیصریه هستند بیانگر انجام بازی چوگان و سایر ورزش ها در میدان می باشند.

 

 

« در گرداگرد کناره میدان نهری به عرض 3 متر و عمق 2 متر جریان داشت. در طول نهر ردیفی از درختان چنار بر رهگذران سایه می افکند. میدان روزها اغلب پوشیده از چادر دستفروشان بود و در طول روز افرادی از ملیت های مختلف نظیر انگلیسی، هلندی، پرتغالی، عرب، ترک، یهودی، ارمنی، روسی و هندی به این محل می آمدند ».

 

 

 

میدان امام

 

 

شبها نیز میدان به محل تردد بازیگران، شعبده بازان، خیمه شب بازان، بند بازان و قصه گویان تبدیل می شد.

 

 

به غیر از بناهای تاریخی چهارگانه که در چهار سمت میدان قرار گرفته اند و به جز خیابان هائی که از میدان می گذرند دور تا دور میدان را غرفه های دو اشکوبه احاطه کرده اند.

 

 

این غرفه ها در آن روزگار به داد و ستد و تجارت اختصاص داشتند. همچنان که امروز همین کاربری حفظ شده و انواع صنایع دستی و منسوجات کار اصفهان در آنها به مسافران و گردشگران عرضه می شود.

 

 

چهار طرف میدان، چهار بازار قرار گرفته که به وسیله مغازه های داخل میدان به میدان مربوط می شوند. این بازارها در روزگار صفویه هر یک به شغلی اختصاص داشت.

 

 

میدان امام

 

 

بیشتر سیاحان و جهانگردانی که از اصفهان مطلب نوشته اند بر شکوه و عظمت میدان نقش جهان تأکید کرده و از حضور سفرا و نمایندگان خارجی و سایر اتباع کشورهای دیگر در این میدان خاطراتی را ذکر کرده اند.

 

 

به نوشته برخی از این سفر نامه ها، بسیاری از مذاکرات تاریخی که بین دولتمردان ایران و فرستادگان خارجی انجام می شد در همین میدان صورت می گرفت.

 

 

مقدمات احداث موزه بزرگ اسلامی در طبقه فوقانی میدان انجام شده و به زودی میدان بزرگ و با عظمت امام محلی برای نمایش و ارائه آثار اسلامی خواهد بود.

 

 

آنچه درباره میدان امام می توان گفت اینکه این اثر نفیس و با شکوه که در دنیا از شهرتی چشمگیر و بی نظیر برخوردار است با مجموعه عناصر و عملکردهائی که در نقش های سیاسی، مذهبی، اقتصادی، توریستی، و تفریحی داشته پیوسته در آسمان هنر و زیبائی ایران و جهان می درخشد. بطوری که با جرأت می توان ادعا کرد که این میدان همراه با فضاهای تکمیلی و عناصر مربوط به آن یعنی عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، توحید خانه، سردر قیصریه و راسته بازارها به تنهائی با تمام زیبائی ها و جاذبه های جهانگردی ایران برابری می کند.

 

 

 

 دور دنیا با یک کلیک

  • آرامگاه نادرشاه افشار
  • اصفهان شهری قدیمی ‌با مساجد زیبا
  • باغ فین در کاشان
  • تحت جمشید،مجموعه ای از کاخهای با شکوه
  • تحت جمشید،مجموعه ای از کاخهای با شکوه
  • دوست دارید با پل خواجو آشنا بشوید


مطالب دیگر
مدل سازی ریاضی فرآیند ریخته گری نیمه جامد توسط سطح شیب دار
مدیریت ریسک سیلاب برروی پل ها و خاکریزهای راه آهن
بررسی عددی افزایش میزان انتقال حرارت در لوله با بکارگیری توربولاتورهای مختلف
ارائه مدل امکان سنجی تبدیل محله نعیم آباد شهر یزد به محله سبز با تاکید براصل کشاوریشهزی
ارزیابی توان اکولوژیک حوزه آبخیز درکه ولنجک شمیران با هدف توسعه جنگل با استفاده ازGIS و سیستم های ارزیابی چند معیاره
بررسی عددی تاثیر نانو سیال مس در بازده کلکتور خورشیدی تخت
بررسی مدل سازی توزیع زمان ماند در میکرو میکسرها
معیار جدید پیش بینی حاشیه تعادل در راه رفتن یک ربات انسان‌نما با استفاده از خط گشتاور صفر
بررسی عوامل زیر ساختی مؤثر بر مدیریت و اشتراک دانش در سازمانهای دانش بنیان (مطالعه موردی: پارک علم و فناوری خراسان)
بررسی تاثیر اثر بخشی بکارگیری مدیریت کیفیت فراگیر بر شکل گیری صحیح مدیریت سازمان مورد مطالعه: سازمان صدا وسیما
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.