یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 @ 18:29

برج زیبای آزادی را بهتر بشناسیم

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران


برج آزادی نماد شهر تهران است که در سال ۱۳۴۹توسط معمار ایرانی، حسین امانت به یادبودجشن‌های ۲۵۰۰ساله شاهنشاهی ایران طراحی و ساخته‌شد. این برج، تا قبل از انقلاب ۱۳۵۷ به نام «برج شهیاد» معروف بود هم اکنون به «برج آزادی» معروف گردیده‌است.

در مراسم آغاز به کار این برج که در سمت غرب شهر تهران قرار دارد محمدرضا شاه پهلوی و همسرش شهربانو فرح دیبا حضور داشتند و منشور حقوق بشر کوروش بزرگ (نخستین نوشته حقوق بشر از کوروش کبیر، پادشاه هخامنشی) برای نخستین بار در این مکان پرده‌برداری شد.

میدان آزادی

برج آزادی در ا یران، نمونه ‌ای از نماد و نشانه‌های شهری به طراحی و اجرای حسین امانت است که معماری شاخص آن، تلفیق طاق‌های معماری قبل و بعد از اسلام و تبدیل آن به نمادی زیبا به لحاظ معماری است. در این طرح، معمار حتی به جزئیات اجرای بنا و نحوه چیدمان سنگ‌های نماد دقت وافری مبذول داشته تا در نهایت جز جز اجزا به کل واحدی بدل گردند

تاریخچه


تاریخچه برج آزادی به سال ۱۳۴۵ هجری شمسی بر می‌گردد. در این سال طرح یک نماد معرف ایران بین معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد و در نهایت طرح مهندس حسین امانت‌، بیست و چهار ساله و فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران برنده و برای ساخت انتخاب شد.

عملیات بنا برج آزادی در یازدهم آبان ۱۳۴۸ خورشیدی آغاز شد و پس از بیست و هشت ماه کار، در ۲۴ دیماه ۱۳۵۰ با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید.

میدان آزادی

معماری برج آزادی تلفیقی از معماری دوران هخامنشی، ساسا نی و اسلامی است. این بنای سه طبقه دارای چهار آسانسور و دو راه پله و ۲۸۶ پلکان است. در محوطه زیرین آزادی چندین سالن نمایش، نگارخانه، کتابخانه، موزه و... قرار دارد. طول این بنا ۶۳ متر، ارتفاع آن از سطح زمین ۴۵ و ارتفاع از کف موزه ۵ متر است. [۴] گفته می‌شود در ساخت برج آزادی چهل و شش هزار قطعه سنک بریده و پرداخت شده به کار رفته‌است.


نمای برج آزادی


میدان آزادی از نمای قائم (تصویر ماهواره‌ای) دارای نمایی مستطیل شکل است. در تصویر افقی از روبرو، به مانند یک سرباز هخامنشی تصور می‌شود.

میدان آزادیمطالب دیگر
الگوریتم FCM تعدیل شده برای تقسیم بندی تصویر MRI مغز
بررسی میزان کارایی تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان امام سجاد ناجای تهران و ارائه راهکارهای مناسب برای افزایش راندمان تصفیه
طراحی کنترلکننده PID نامتمرکز مقاوم برای سیستم تک بازو با مفصل منعطف
رابطه بین منابع کنترل (درونی و بیرونی) و فرسودگی شغلی معلمان شهرستان نکا
ارزیابی ریزساختار و سختی فولادهای نانو ساختار بینیتی سیلیسیم بالا و کربن متوسط
High Strength Concrete Beams Subjected to Shear Force Comparison of Steel Fibers and Stirrups
ناوبری خودکار مبتنی بر بینایی ماشین با استفاده شبکه های عصبی خود تکاملی
شناخت تحقیقاتی بازاریابی در صنعت خودرو ایران
بررسی اثر مرز مشترک لغزشی ماتریس و نانو ناخالصی بر میدان الاستیک اطراف نانوناخالصی با استفاده از نظریه تنشهای جفتی
اثر بخشی راهبردهای تنظیم هیجان در کاهش علایم فیزیولوژیک دانش آموزان مبتلا به فوبی اجتماعی
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.