X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 @ 22:30

باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران


 

باغ دولت آباد از باغهای قدیمی شهر یزد

 

باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد در کشور ایران است.بنای این مجموعه به سال ۱۱۶۰ توسط محمدتقی خان بافقی که به خان بزرگ معروف بوده ساخته شده و در حدود ۲۶۰ سال قدمت داشته و محل اقامت حاکم وقت و معاصر با شاهرخ میرزا و کریم خان زند بوده‌است. این بنا که میبایست در اختیار نوادگان محمد تقی خان (بزرگ خاندان رحیمی)باشد، توسط میراث فرهنگی تملک شد و در حال حاضر زیر نظر محمد علی معزالدینی (داماد نماینده ولی فقیه) اداره می‌شود.(شجره نامه در کتاب جامع جعفری به چاپ رسیده‌است)

 


این مجموعه یادگاری است از دوره‌های افشاریه و زندیه که شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آئین و تالار آینه، عمارت تهرانی، آب انبار دو دهانه و باغ ناصر است. فضای سبز باغ درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج داشته و همچنین گل‌های محمدی و سرخ نیز در باغ دیده می‌شوند.

 

 

 

 باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد

 

 

در اصلی این مجموعه در خیابان شهید رجایی قرار گرفته‌است و در دیگری که در بلوار دولت آباد قرار دارد ورودی نداشته و تقریباً در دست مرمت و بازسازی است. به همین علت تردد از در اصلی انجام می‌گیرد. هنگام ورود از یک هشتی نسبتاً بزرگ عبور می‌کنیم که محل ارائه و فروش صنایع دستی از قبیل سفال است. فضای داخلی باغ تقریباً سبز است و تا حدودی باغ فین کاشان را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. با این تفاوت که باغ فین کاشان معمورتر جلوه می‌کند در حالی که باغ ناصر به رغم اینکه حتماً متولی دارد به نظر می‌رسد که از آبیاری خوبی برخوردار نیست و خشک دیده می‌شود.

 


روشنایی باغ در شب توسط لامپ‌هایی که در داخل فانوس گذاشته شده و به فواصل معین در اطراف قرار گرفته‌اند تامین می‌شود که منظره زیبایی را نیز ایجاد می‌کند. درهای ساختمان اصلی از چوب و به صورت کنده کاری دیده می‌شود و در داخل بنا اتاق‌های متعددی قرار دارد که در اکثر این اتاق‌ها حوضی قرار گرفته و درهای یکی از اتاق‌ها که رو به حیاط و باغ باز می‌شود، با شیشه‌های رنگارنگ با طرح‌های زیبا مزین شده که در هنگام وجود خورشید و پرآب بودن حوض منظره زیبایی از نقاط رنگی منعکس شده را بر روی حوض مرمرین به نمایش می‌گذارد. در یکی دیگر اتاق‌ها بادگیر معروف دولت آباد قرار دارد که با ارتفاع زمین ۳۳ متر از زمین بلندترین بادگیر از نوع خود بوده و به خوبی کولر می‌تواند خنکی ساختمان را تامین کند.

 

 

 دور دنیا با یک کلیک

  • نارنجستان قوام شیراز عمارتی زیبا
  • پل جویی تنها پل تاریخی اختصاصی اصفهان
  • باغ ارم یکی از مکان های دیدنی شیراز
  • سرای زیبای مشیر در شیراز
  • سی و سه پل یکی از آثار زیبای اصفهان
  • غارچال نخجیر یکی از شگفت انگیز ترین آثار


مطالب دیگر
بررسی رابطه گرانولو متری دانه های تپه های ماسه ای با جهت باد های فرساینده منطقه (مطالعه موردی ارگ جنوب بافق)
اهمیت و شناسایی ریسک در مدیریت بخش کشاورزی
معماری سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی
بکارگیری اپراتورهای مورفولوژی و توصیفگرهای شکلی در پردازش تصاویر درماتوسکوپی ضایعات ملانوسیتی به منظور استخراج ویژگیهای تشخیصی نوع ضایعات ملانوسیتی
بررسی مقایسه ای محتوای کلروفیل و فعالیت آنزیم های حذف کننده H2O2 در برگ دورقم مقاوم و حساس خیار آلوده به سفیدک پودری
بررسی ظرفیت جذب مجدد آب زعفران پوشش داده شده با نانوسلولز و مالتودکسترین طی مدت زمان ماندگاری
بافت های قدیمی شهر و تاثر مدرنیته و تکنولوژی بر آن
علم معانی در شعر اخوان ثالث از نگاه زیباشناسانه
ارزیابی سیستمهای گردشگری موبایل در ایران
اثر بخشی آموزش مادران در کودکان پبش دبستان و تاثیر آن بر ابعاد مهارت های ارتباطی بر میزان سطح تحصیلات مادران بر فرزندان
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.